Jakub Tůma MVP Final4 U19


Pro serevr ČBF.cz odpovídal na dotazy, odchovanec Slavoje BK Litoměřice Kuba Tůma. V dresu USK vyhrál Final4 juniorské extraligy a stal se zároveň nejužitečnějším hráčem tohoto prestižního turnaje.

„Je to pro mě skvělé ukončení mládežnické kategorie. Jsme velice rádi, že se nám to povedlo před domácím publikem, i když to nebylo vůbec jednoduché, obzvlášť v semifinále,“ vzpomíná Tůma na klíčový duel s našlapaným týmem GBA.

USK prošel základní část s pouhými dvěma porážkami, přesto byl tým z Prahy první jen o vzájemné zápasy před Nymburkem. Poté zvládl nástrahy čtvrtfinále s Brnem a mohl tak MČR pořádat. S tím se ale pojí tlak na medailový úspěch.

„Nějaký tlak tam určitě byl, protože jsme hráli doma, což z nás dělá favority samo od sebe. Pro favority jsou podobné turnaje vždycky složité, my jsme však dokázali využít domácí prostředí ve svůj prospěch a zakončili jsme to titulem,“ chválí kapitán Sov Tůma fanoušky, kterých dorazilo na Folimanku spousta.

Pro USK byl klíčový hlavně první zápas s týmem GBA, který připravuje své hráče na působení na univerzitách v USA a hrají úplně jiným stylem než ostatní týmy v extralize U19. Síla GBA se potvrdila a utkání se rozhodovalo až v posledních minutách.

„My jsme se připravovali pouze na GBA a věnovali jsme tomu zápasu všechen čas. Proto možná ten zápas působil tak nervózně. Proti GBA jsme museli ubránit jejich podkošové hráče, což se nám povedlo, a to byl hlavní důvod, proč jsme je porazili,“ vypočítává důvody semifinálové výhry střelec 21 bodů.

Finálový duel s Ostravou už pak byl pro favorita snadnější záležitostí, USK vyhrál druhou čtvrtinu poměrem 22:7 a od té doby zápas kontroloval.

„O Ostravě jsme věděli, že budou hrát zónovou obranu a do té je nejlepší útočný doskok. Za celý zápas jsme nasbírali 27 útočných doskoků,“ upozornil na klíčovou statistiku zápasu Tůma.

Kapitán USK Tůma byl po celou sezonu nejen nejlepším střelcem svého týmu, ale i nejlepším doskakovačem a vedl USK i v počtu získaných faulů na zápas. Na Final4 pak opanoval první zápas střelecky a druhý na doskoku.

„Přes celou sezonu jsem hrál velmi dobře až na nějaké výjimky. Dařilo se mi střelecky z delší vzdálenosti i zblízka. Na Final4 jsem ale chtěl zahrát určitě o dost lépe. Nedařilo se mi střelecky, až na trestné hody, které jsem měl na mě famózní,“ poukazuje Tůma na třináct proměněných trestných hodů ze sedmnácti pokusů ve dvou zápasech.

Nyní si Tůma krátce odpočine, ale potom už ho zřejmě čekají reprezentační soustředění kategorie U20.

„Teď si dám pauzu od basketbalu. Budu teď pracovat hlavně v posilovně, potřebuji posílit. Pomalu se začnu připravovat na reprezentační tábory, kde doufám že

bych mohl být,“ uzavírá MVP MČR U19.

Zdroj: cbf.cz