Slavoji roste basketbalová základna a začíná pracovat i s děvčaty

V České republice dochází v posledních letech k úbytku sportujících dětí. Tento problém se týká většiny sportů a a každý z nich se snaží proti tomuto nežádoucímu jevu bojovat po svém. Litoměřičtí basketbalisté již dávno vědí, že pasivní nábory jsou již minulostí a za pomoci různých projektů se snaží rozšířit nejen basketbalovou základnu ale také zvednout počet sportujících dětí v našem městě.

,, Během posledních 4 sezón v našem klubu postupně vznikaly projekty zaměřené pro nejmenší zájemce o košíkovou: Basketbalová přípravka, Basketbalový kroužek, Basketbal do školek a Basketbal do škol. Každý z těchto projektů již běží minimálně druhou sezónu a musím s radostí říct, že se nám úsilí vynaložené do těchto činností velmi dobře vrací. Loňský rok jsme byli překvapeni kolik nových tváří se začalo věnovat basketbalu v našem městě, o to větší radost máme, že letošní přírůstek ještě přesáhl ten loňský.,,

,,Každý projekt je připraven pro specifickou věkovou a výkonnostní úroveň dětí. Naše mládežnická pyramida začíná Basketbalem do školek. Do této akce je letos přihlášeno 11 mateřských školek z celých Litoměřic. Pokud vezmeme v potaz, že každá školka disponuje průměrně 20 dětmi, máme zde přes 200 dětí, kteří si vyzkouší basketbal na dopolední hodinách vedených našimi trenéry mládeže. Cílem hodin je zaměření na celkový pohybový rozvoj dětí a seznámení se s basketbalem zábavnou formou. K těmto hodinám používáme speciální nízké koše a odlehčené míče určené na takzvaný Baby basket, který je připraven právě pro nejmenší. Na ,,školky,, navazuje náš klubový basketbalový kroužek. Ten se koná každé pondělí od 15:30 do 16:30 v Sokolovně U Jiráskových sadů. Tento kroužek je určen pro chlapce i děvčata od 5 do 9 let, kteří s basketbalem začínají. Mnoho dětí na tomto kroužku k nám přichází, díky návštěvám našich hodin se svojí školkou. Další kroužky pak probíhají u spolupracujících škol. Díky ZŠ Masarykova a ZŠ Havlíčkova máme kroužky míčových her vedené učiteli, kteří v našem klubu působili jako hráči a trenéři. Na tyto akce a tréninky zaměřené pro nejmenší navazuje Basketbalová přípravka. Zde se potkávají děti ve věku od 8 do 12 let, kteří se již více zaměřují na basketbalovou průpravu a nejlepší z nich se zapojují již do svých prvních utkání. Basketbalová přípravka probíhá každé úterý a čtvrtek od 15:30 do 17:00 v Sokolovně u Jiráskových sadů.

V letošním roce jsme se rozhodli pro radikální krok v našem klubu a začínáme i s dívčím basketbalem. Pokud máte tedy syna nebo dceru, která je sportovně nadaná, nebo chce jen vyzkoušet jeden z nejoblíbenějších olympijských míčových sportů neváhejte nás kontaktovat.

Všechny tyto projekty jsou díky podpoře vedení města Litoměřic a Ústeckého kraje pro děti po celý rok zdarma.

Šéftrenér mládeže Ing. Jan Šotnar