Trusina: Styl basketbalu je tu opravdu jiný


Přinášíme vám první článek o Kubovi Trusinovi, který od ledna působí za mořem na škole Columbus North High School in Indiana. Jakub se již v novém působišti rozkoukal a má za sebou i první odehraná utkání. Více informací se dozvíte z našeho rotzhovoru

Jakube, jaké jsou tvé první dojmy z nového působení za mořem ?

Zatím se mi tu moc líbí, jen si musím zvyknout na styl basketbalu.

Jak se vypořádáváš s přechodem na zámořský způsob výuky a celkově jiný životní styl?

V pohodě. Je zde zaveden kreditní systém, nastoupil jsem do druhého semestru prvního ročníku. Kredity za první semestr mi po přezkoušení uznali a v některých předmětech mi je dokonce navýšili. V hodinách se daleko více o látce diskutuje, vlastně pořád, fakta, teorii se musíme doučit doma. Probíranou látku a úkoly dostáváme přes počítač. Některé předměty jsou povinné, ale zhruba půlku si volíme podle svého zaměření. S angličtinou zas takové problémy nemám, snad pouze ve fyzice. Tam některým výrazům nerozumím. Díky basketbalu jsem si našel rychle kamarády a tím jsem se v pohodě zdejšímu životnímu stylu přizpůsobil. Moc rozdílů tady nevidím. Snad jen, že asi jeden z mála budu jezdit do školy na kole, protože zde každý jezdí autem

Pověz nám něco o basketbalovém týmu, ve kterém působíš a jaká je tvá role v něm?

Hraji za Bull Dogs na Columbus North High School v Indianě. Basketbal se tu rozděluje na tři kategorie: Varsity (obdoba našich U19 ) Junior Varsity ( jsou to horší U19 ) a Freshmen (ekvivalent našich U17- zde hrají hráči prvního ročníku školy, už nemůžou hrát druháci). Basket na škole spadá do skupiny A, tzn. do nejvyšší soutěže. Nyní nastupuji za Freshmen tým. Každý tým doprovázejí roztleskávačky, minimálně tři trenéři, popř. kondiční a masérka. Servis pro hráče je tu opravdu mimořádný. Mojí roli v týmu si zatím utvářím. Mám odehrané tři zápasy a převážně jsem působil na pozici křídla a jednou na pozici rozehrávače.

Jaký vidíš největší rozdíl v přípravě hráčů basketbalu u nás a za mořem?

Styl basketbalu je tu opravdu jiný, každý by čekal, že se tu bude hrát pouze hra 1 na 1, ale není tomu tak. Probíhá hodně clon a přihrávek, za útok se nemusí míč dotknout země. Je fakt, že je to fyzicky náročnější než u nás. V obraně se tu hraje většinou celoplošná zóna. Non stop máme k dispozici dvě haly, pokud zde není trénink či zápas, hráči toho především brzy ráno ještě před školou hodně využívají k individuální střelecké přípravě na střeleckých mašinách.

Co tě nejvíce překvapilo za první měsíc tvého působení v týmu …. ?

Velmi mne zaskočila kondiční, fyzická vybavenost hráčů. Jsou na tom lépe než já. A nejvíce mne překvapila na trénincích střelecká úspěšnost. I kluci z lavičky zde mají trojky 8 z deseti, pozice ze střední vzdálenosti, šestky 10/10 . Pak je zde větší konkurence a tlak na to se dostat do týmu a posléze na hřiště.

Jak typuješ umístění tvého bývalého týmu U17 v letošním ročníku extraligy?

Klukům přeji, aby se dostali do final four a zahráli si o medaile.