Míša Zych získal se svým týmem kanadskou trofej

Michal Zych, rodák z Litoměřic, který působil v našem klubu ve všech mládežnických kategoriích a později i u A-týmu mužů se nachází

pracovně za oceánem v Kanadě. Díky svým basketbalovým dovednostem se dostal do týmu hrajícího amatérskou soutěž BowValleyBasketball League a s ním tuto soutěž dokázal vyhrát. Michalovi samozřejmě děkujeme za reprezentaci a gratulujeme k úspěchu. Míša nám v komentáři svou zámořskou basketbalovou zkušenost popsal:

,,Stal jsem se šampionem BowValleyBasketball League 2018. Soutěž má více než 15-ti letou tradici a místníma je označovaná za „beer league“, to znamená, že i zde je zvykem po sportovní aktivitě teambuilding. V lize jsem potkal spoustu zajímavých tváří od bývalého profi hráče NFL či ředitele firem až po umývače nádobí v čínském bistru.

Soutěž se odehrává ve dvou městech Canmore a Banff hodinu cesty od Calgary ve státě Alberta. Odstartovala na začátku února a vyvrcholila turnajem FinalFour na počátku dubna. Letos se bohužel zúčastnilo pouze pět týmů oproti dříve i deseti[1]. Hrálo se tříkolově => základní část 12 zápasů, vždy 2x v týdnu (čtvrtek neděle).Měl jsem to štěstí, že během úterních pick-up games jsem postupně dostal nabídky od čtyř týmů a mohl si tak vybírat. Kývnul jsem nakonec nejvyšší nabídce od úřadujících šampionů Rose &Crown. V týmu jsem rychle obsadil místo v základní rotaci. Podobně jako v Čechách jsem zastával pozice 1-4, nicméně jak já tak tým věděl, že mé místo je prostě point guard. Týmu jsem krom sedmi bodů na zápas pomáhal především zde nezvyklou velkorysostí pouštět balon z ruky a kvalitní obranou „hvězd“ soupeře. Sem tam jsem se blýsknul i nějakým tím highlightem při lítání ve vzduchu[2] či dokařský párty a svými dlouhými pařáty dostál přezdívce Míša „Zisk“. Titul MVP se mi na palubovce získat nepodařilo, (ani bych si ho nezasloužil), ale dostalo se mi této pocty alespoň v práci v místním minipivovaru THE GRIZZLY PAW.

Všeobecně styl basketbalu zde byl trochu odlišný. Člověk si musel zvyknout na to, že pokud se balonu zbaví, už ho spíš neuvidí. Kluci tady jsou schopný zvedat cokoliv, ať to padá nebo ne a najíždět do „plnejch“. Jakkoliv to dopadne, dav je většinou stejně odmění slovy „good shot“ nebo „nice take“. Výsledkem je více než zdravé sebevědomí, které by asi pro nás Čechy někdy bylo potřeba. Hráči tu vynikali schopností vzít zodpovědnost na sebe s celkem slušnou úspěšností střelby a hrou 1 na 1. Naopak v obraně, taktice a týmovém pojetí na útočné polovině jsem viděl silné nedostatky. Tým však i tak držel pevně při sobě, což bylo znát především na účasti na pozápasových tiskových konferencích. Úrovní bych nás zařadil někam na přelom 2.ligy a krajského přeboru.Náš tým byl před začátkem sezony jako úřadující mistr hodně favorizován. V průběhu soutěže, ale hned dvakrát narazil a před závěrečným turnajem by si na nás už každý nevsadil. Tým měl především problém skloubit velmi dobré individuality do dobře fungujícího týmu. FinalFour ale podobně jako play-off v NBA mělo úplně jiný náboj než dosavadní utkání. Bohužel pro zajímavější finále náš hlavní rival nechal pro svůj první zápas své opory doma a nečekaně podlehl outsiderovi již v semifinále. Cesta za titulem tak byla pro nás trochu ulehčena. I tak nutno říct, že náš tým se konečně dokázal semknout, předvedl správné nasazení a po dvou poctivě odehraných utkáních dokázal získat známou putovní trofej zpět do svých rukou a mohl se pustit do bujarých oslav.

Jakožto tým sponzorovaný místním nočním podnikem bylo místo oslavy vcelku jednoznačně určeno. Tým se jednohlasně dohodl, že na večer nebudou povoleny přítelkyně. Já jakožto rookie jsem dostal za úkol starat se o trofej celou noc, musel jsem projít rituálem pití piva ze sudu nohama vzhůru a spoustu dalších „příjemností“. Po týmové večeři následoval odchod za písničkou a okolo druhé ráno přesun na noc do hotelu do pohodlí apartmánu za 700 dolarů na noc. Tam jízda dále pokračovala, a jelikož nesněžilo jen venku, ale i uvnitř vydrželi někteří hráči a hosté až do mého odjezdu ráno domu.

[1] V Banffuse nyní hraje ještě samostatně Filipínská liga. Týmy tam ovšem mají omezený počet cizinců (nefilipínců) na tým J[2] Cituji: „ Michal Zychtookoffon a fast breakfor a large Jordan-eskdunk“, „ Michal Zych had a nice two hand rebounddunk“