Trenér basketbalistů Šotnar: Nejvíc si vážím chemie uvnitř týmu


Litoměřice /ROZHOVOR/ - Trenér basketbalistů litoměřického Slavoje Jan Šotnar má zatím důvody ke spokojenosti.

Poslední zápas podzimní části sezony čeká na basketbalový klub Slavoj Litoměřice. Vedení klubu může být s probíhajícím ročníkem maximálně spokojené. Hlavní trenér týmu Jan Šotnar říká, že právě nadcházející zápas bude extrémně důležitý.

Jaká je momentálně situace v klubu? Podle mého názoru je naše momentální situace velmi pozitivní. Po minulé sezoně došlo k mnoha změnám v hráčském kádru i na pozici trenéra. Vsadili jsme více na vlastní zdroje, kdy jsme dali příležitost hráčům, kteří tu již delší dobu působí, a pak především mladým hráčům odchovaných v našem sportovním centru mládeže. Podle návštěvnosti domácích utkání a ohlasů z řad fanoušků jsme vykročili správným směrem. Doufám, že v tom trendu budeme pokračovat i nadále. Jedinou kaňkou je vleklé zranění kolene Kuby Zbroje, který měl být pro letošní sezonu lídrem týmu. Ale i zde už vše vypadá lépe a já doufám, že nás brzy posílí.

Jak jste spokojení s umístěním v tabulce? Zatím jsme více než spokojeni s umístěním i s výsledky. Jediná prohra, která mě mrzí, je domácí porážka s GBA Praha.

Který zápas byl váš nejpovedenější? Musím zmínit dvě utkání, která byla i z pohledu vývoje soutěže velice důležitá. Byly to výhry na půdě Košířů a Plzně. Tato vítězství byla podpořena vždy výborným kolektivním výkonem na útočné polovině a obrovskou bojovností v obraně.

Bodově se velmi daří Janu Karlovskému. Jak jste spokojen s jeho výkony? Kdybyste se zeptal přímo Honzy, tak by vám zřejmě odpověděl, že je spokojený. Osobně si myslím, že jeho potenciál je ještě někde jinde. Pokud na sobě bude pracovat, může z něho být jednou velmi dobrý hráč. Na útočné polovině se velmi dobře zhostil role stěžejního podkošového hráče a našeho bodového lídra. Velké rezervy má však v obranné části své hry, na které musí zapracovat. Vzhledem k tomu, že mu je stále 19 let, má všechno teprve před sebou.

Poslední zápas podzimní části hrajete proti Písku, který je v tabulce před vámi. Jak důležité to bude utkání? Obrovsky důležité. Pokud by se nám podařilo zvítězit, byli bychom již jednou nohou na postupových pozicích do další fáze. V opačném případě by se nám situace malinko zkomplikovala. Věřím, že se na utkání dobře připravíme a zvládneme ho.

Jaké jsou největší přednosti a nedostatky vašeho týmu? Kdybych tuto odpověď zobecnil, tak bych řekl, že naší silnou stránkou je prozatím obranná fáze, zatímco v útočné fázi nejsme tak produktivní, jak bychom chtěli. Celkově si asi nejvíc vážím chemie uvnitř týmu, která funguje z mého pohledu velmi dobře. Hráči se navzájem podporují na trénincích, na utkáních i mimo hřiště. Přijde mi, že mají z basketbalu radost a ta energie je pak vidět i na palubovce během utkání. Velkou výhodou je pro mě i zatím bezproblémové fungování realizačního týmu, kdy moji kolegové Tomáš Havlovec a Roman Dufek plní zodpovědně své role.

Jaké jsou cíle pro sezonu? Naším cílem pro tuto sezonu je především zkonsolidovat kádr a zvyknout si na nový herní systém. Přesto jsme si dali s vedením i výkonnostní cíl. Tím je postup do play-off a skončit po základní části do šestého místa. Dílčím cílem je také přilákat více fanoušků na domácí utkání a celkově ještě vylepšit postavení našeho klubu v rámci ostatních sportů ve městě.

Co byste vzkázal fanouškům? Jak jste spokojený s jejich podporou? Jsem velice rád, že si lidé v Litoměřicích našli opět cestu na basketbal. Divácké návštěvy se oproti loňsku velmi výrazně zvedly a já doufám, že tento trend udržíme a ještě vylepšíme. Diváky bych kromě pátečního utkání proti Písku rád pozval na utkání osmifinále Českého poháru. Toto utkání odehrajeme ve středu 19. prosince od 19.00 na domácí palubovce. Soupeřem bude tým z nejvyšší soutěže BK JIP Pardubice.

Litoměřice mají také muže B a C. Dochází mezi týmy k přesunu hráčů? Od letošního roku jsme vytvořili koncept, který propojuje naše týmy sportovního centra (kadety a juniory) a mužské celky. Všechny celky hrají velmi podobným útočným a obranným systémem, tak hráči nemají problém přecházet z jednoho družstva do druhého. V A týmu se momentálně objevují hráči, kteří hrají současně i za B tým. Ten pak slouží také pro naše extraligové juniory k navyknutí si na soutěž dospělých, ti naskakují občas i na své první minuty za A tým. Širší kádr prvního družstva tak čítá 20 hráčů, což je pro nás velkou výhodou. C tým je pak určený pro rekreační basketbal. Hrají zde muži, kteří hrají basketbal již čistě pro zábavu. Jsem velice rád, že tento tým funguje a přitahuje aktivně k našemu klubu i bývalé hráče.

Jaký program bude mít tým přes vánoční období, kdy nejsou ligové zápasy? Na programu pracujeme s realizačním týmem, ale nebude nijak náročný. Budeme chtít, aby si hráči odpočinuli a se stejnou chutí jako doposud vstoupili do nového kalendářního roku.

Jan Prošek Zdroj: https://litomericky.denik.cz/ostatni_region/trener-basketbalistu-sotnar-nejvic-si-vazim-chemie-uvnitr-tymu-je-skvela-20181211.html