Úspěšný litoměřický basketbalista Dominik Kynzl zvládá sport i náročnou školu

Litoměřice – Mladý litoměřický basketbalista Dominik Kynzl válí v první i druhé lize za Slavoj BK Litoměřice. Úspěchy však zaznamenává i se svým vysokoškolským týmem z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Naposledy se s ním zúčastnil meziuniverzitního světového šampionátu v chorvatské Pule, odkud si přivezli skvělé druhé místo. Konalo se loni v listopadu a sjeli se na něj vysokoškoláci z Evropy, Asie a Afriky

.

„I když je Pula poměrně malé město, organizaci šampionátu zvládlo výborně. Z ČVUT byly vypraveny dva plné autobusy sportovců, kromě nás s námi jeli také plavci, fotbalisti či tenisté. Úžasný byl zahajovací ceremoniál, který se konal v koloseu. Sešlo se tam tisíce sportovců a atmosféru doplnila hudba, světelná show a ohňostroj. Působilo to velkolepě,“ vypráví Dominik, který se už podobného šampionátu zúčastnil ve španělské Barceloně v roce 2018.

V současné době studuje třetí ročník na stavební fakultě ČVUT, zvolil si obor příprava, realizace a provoz staveb. Náročné učení a vrcholový sport se mu skloubit daří.

„Jsem obklopený lidmi, kteří to chápou a podporují mě. Ve všech třech týmech mám výborné trenéry a v neposlední řadě mě plně podporují také moji rodiče a přítelkyně. Praha naštěstí není daleko od Litoměřic, takže přejíždění mezi školou a pravidelnými tréninky a zápasy se dá snadno stihnout,“ pokračuje Dominik Kynzl.

Stejně jako řada dalších sportovců a studentů i on se nyní musí vyrovnávat se situací, kdy se zápasy ani tréninky konat nesmějí a uzavřené jsou také školy. Základní část litoměřičtí basketbalisté stihli dohrát den před vládní stopkou, avšak play-off, na které se všichni těšili, už se odehrát nemohlo.

„Trenér nám následně sestavil sportovní plány, které se snažím plnit. Každý den se jednu až dvě hodiny věnuji různým sportovním aktivitám, například běhu, jízdě na kole či dlouhým výšlapům do okolí Litoměřic. Ke cvičení využívám i naši zahradu, kde je dostatečný prostor. Bez větších problémů zvládám také školní povinnosti. Většina našich profesorů se na situaci adaptovala. Myslím, že to nyní nemají vůbec jednoduché, vidím to u mých rodičů, kteří jsou oba také učitelé,“ popisuje Dominik.

Program si nastavil tak, že dopoledne a pokud je to potřeba tak i odpoledne se věnuje škole. Zbytek dne má poté vyhrazený na sportovní aktivity.

S basketbalem začínal už v šesti letech pod taktovkou svého otce Karla Kynzla, který vedl sportovní kroužek zaměřený především na basketbal. „První měsíce jsme se scházeli v tělocvičně pedagogické školy. Tehdy jsme tam neměli k dispozici nízké koše, takže se sundala víka od švédské bedny a trefovali jsme se do ní. Jsem rád, že se společně se mnou turnaje zúčastnil i Ondra Kulhánek, který s basketbalem začínal na stejném kroužku jako já,“ uzavírá Dominik Kynzl.