Junioři sbírali cenné zkušenosti v Itálii!

V úterý ráno 26.10. se naši extraligoví junioři vydali za turnajem na sever Itálie, kde na ně čekala družstva z nejvyšší juniorské soutěže - Liga Eccelenza...

Již před odjezdem do Itálie nám pár vrásek přidělával vývoj situace v souvislosti s pandemií Covid. Do poslední chvíle jsme totiž nevěděli, jestli se doposud příznivá situace na území Itálie nezmění a my budeme muset kromě příjezdového formuláře a negativních testů či očkování řešit další nepříjemnosti. Naštěstí vše zůstalo i nadále příznivé a my jsme mohli v relativní pohodě vyrazit na téměř 11 hodinou štaci přes Německo, Rakousko, Švýcarsko až do Itálie.


Kluci po cestě vymýšleli všemožné způsoby, jak se zabavit, až se k našemu údivu dostalo na maturitní otázky pravděpodobně ze všech možných oblastí (počínaje českým jazykem až po biologii), což nám opět dokázalo, že basketbal je sport inteligentních lidí!

Po příjezdu na místo určení - hotel Tre Stelle v malebném městečku Borgomanero nás přivítala příjemná obsluha, která však nedisponovala hlubokou znalostí anglického jazyka, což nám později způsobilo jedno menší překvapení, v podobě 4 chodového menu 2 hodiny před utkáním... v Itálii totiž není zvláštností, že se obědvá déle jak jednu hodinu...

Na programu turnaje byla tři těžká utkání s týmy College Prep Academy, College Basketball U19 a Casale U19.

Do všech zápasů jsme nastupovali v širší rotaci než naši soupeři, což nám umožňovalo hrát ve vysokém tempu od první až do poslední minuty utkání. Navzdory tomu jsme však čelili fyzicky vyspělejším a individuálně skvěle vybaveným soupeřům, kteří předváděli tvrdý a extrémně fyzický basketbal. Mimo to svou agresivní hru podporovali vysokou úspěšností střelby z dlouhé vzdálenosti, což nás přes veškerou snahu neustále drželo za našimi soupeři.


V prvním utkání nás čekal výběr místní akademie složený pouze ze zahraničních hráčů. Velice multikulturní družstvo, v němž působili hráči Švédska, Polska, Nizozemska či USA, nám od začátku dalo najevo, že naše účast na tomto turnaji bude stát za to! Ačkoliv jsme se dokázali rychle "přizpůsobit" na odlišný styl basketbalu v podání našich soupeřů z College Prep Academy, jejich herní vyspělost (především zvládání různých herních kombinací - což je základem Alexovo "koncepčního" pojetí útoku) byla nad naše síly a my jsme tak po prvním zápase odcházeli s prázdnou.

Další den nás čekalo utkání s místními juniory. Všichni jsme byli až udiveni somatotypy našich soupeřů, kteří vypadali jako "hotoví" dospělí hráči - moc nás pak tedy nepřekvapilo, když nám trenér výběru řekl, že disponuje dvěma hráči z reprezentace do osmnácti let a že další dva mají také nakročeno na účast v elitním výběru. Do zápasu jsme vstoupili až s příliš velkým respektem, což bylo před prvním tajmem patrné na skóre 2:10 z našeho pohledu. Naši svěřenci však ze sebe setřásli původní nervozitu a v poločase jsme na soupeře ztráceli pouhých pět bodů. Tvrdý celoplošný pressing italských juniorů však vedl k získání mírného náskoku, na který jsme už do konce zápasu nedokázali odpovědět a soupeř si tak z utkání odnesl zasloužené vítezství.


V poslední hrací den jsme kromě trhům v historickém centru městečka měli čelit dalšímu soupeři z italské extraligy - Casale U19. Ti však svou účast pro pozitivní nález Covid - 19 ve svém týmu museli na poslední chvíli zrušit a my jsme tak domluvili odvetu s týmem College Prep Academy. Zápas opět probíhal ve vysokém tempu a skóre se střídavě přelévalo ve prospěch jednoho a druhého týmu. Ve vypjaté koncovce, kterou ještě vyšperkovali naši dočasní fanoušci - hráči Plzně, svěřenci Jaroslava Lejska - jsme se střelecky nedokázali prosadit na útočné polovině a nás soupeř tak po obranných doskocích těžil z rychlého protiútoku, kde dokázal proměnit důležité střely z dlouhé vzdálenosti, čímž tak zarazil pomyslný hřebíček do naší "rakve". Z turnaje jsme tak sice odjeli bez vítězství, přesto celkový dojem z této zkušenosti hodnotíme pozitivně a jsme rádi, že jsme měli tak skvělou příležitost mezinárodní konfrontace!

Všem zúčastněným trenérům i hráčům patří veliké díky, protože jsme nepochybně dobře reprezentovali český mládežnický basketbal v tak silném konkurenčním prostředí, jakým je právě Itálie.Výsledky turnaje:

College Prep Academy v Slavoj BK Litoměřice 83:68

College Basketball U19 v Slavoj BK Litoměřice 89:71

College Prep Academy v Slavoj BK Litoměřice 95:87