Christmas Cup Plzeň 2023

Na sklonku roku 2023 se naši mladší žáci vydali na vánoční turnaj do Plzně. Přečtěte si o jejich počínání očima hlavního kouče Ondry Chlupsy.

O Vánoční prázdniny se plzeňské haly staly dějištěm vánočního basketbalového turnaje známého pod názvem Christmas Cup. Této akce se zúčastnilo několik evropských týmů, a to včetně našeho týmu U14. Tým byl složen ze čtyř hráčů U14 (Voplatek, Zelený, Počík a Bér), třech hráčů U13 (Malý, Urbánek a Gurpreet) a tří hráčů U12 (Baumruk, Počík jr., Bubeník) - s týmem odjel i zraněný mladíček Zeman. Hned ve skupině jsme narazili na tři silné soupeře ze tří různých zemí.

První zápas jsme odehráli hned po příjezdu, a to s basketbalovým městem Mnichovem (BC Hellenen München). S nástupem do zápasu jsme nebyli spokojeni. I přes špatný vstup jsme však dokázali první čtvrtinu vyhrát, a to nejnižším možným rozdílem. V tento moment si náš tým uvědomil, že se dá hrát s úplně každým, a tak se nálada a chuť celého týmu rapidně zvedla. Celý zápas jsme dokázali hrát vyrovnaně, a tak rozhodla až koncovka, kterou Slavoj zvládl lépe. Na začátku turnaje jsme si připsali cennou výhru 38:33.

Do druhého zápasu, který jsme hráli s B.C.S. Bratislavou, jsme vstoupili naprosto stejně jako do prvního s výjimkou toho, že se s námi tento výsledek táhl až do konce prvního poločasu (17:28 z pohledu Slavoje). Ve třetí periodě chlapci začali plnit, co jsme si domluvili, takže jsme začali pomalu zápas stahovat (po třech čtvrtinách – 35:40). Do čtvrté čtvrtiny jsme nastoupili s rozdílem pěti bodů. Především kvalitní obrana Slavoje a odstavování hráčů při obraném doskoku nám zařídilo, že se soupeř zmohl pouze na osm bodů v poslední periodě. Po oddechovém čase třináct vteřin do konce utkání, jsme dokázali vsítit důležitý koš, který nám zajistil druhé vítězství na turnaji 50:48.

Ve třetím zápase již byla znát únava a soupeř měl lehkou výhodu domácího prostředí... Posledním soupeřem ve skupině nás totiž čekala domácí Plzeň. Tento zápas byl zápasem o první místo v tabulce, a tak jsme chtěli dát do zápasu vše, abychom měli lepší los na čtvrtfinálové utkání. Bohužel i přes vyrovnané utkání, ve kterém jsme po třech čtvrtinách remizovali (42:42), jsme ho nedokázali dotáhnout do vítězného konce. Poslední perioda byla pro nás asi nejhorší v celém turnaji, kdy jsme dokázali proměnit pouze jediný koš ze hry, a tak jsme si zapsali první porážku 56:44.

Po základní skupině jsme měli smíšené pocity a to především kvůli dalšímu zápasu. Čekal nás soupeř z Německa, který svou skupinu jednoznačně vyhrál. My jsme však okusili chuť výhry, a tak jsme mysleli jen na to, jakou medaili si domů přivezeme. V průběhu základní části se blýskli svými dovednostmi naši nejmladší hráči a předvedli, že jsou připraveni konkurovat i starším hráčům.

Čtvrtfinále jsme odehráli s Německým týmem Oberpflaz Hunters. Do zápasu jsme vstoupili velice špatně, v poločase jsme prohrávali rozdílem šestnácti bodů (26:10). Bojovný vstup do druhého poločasu překvapil soupeře. Postupně jsme odkrajovali rozdíl ve skóre, bohužel nám k obratu nestačil čas a prohráli jsme rozdílem jednoho koše 43:41.

Prohra ve čtvrtfinále nás poslala do bojů o 5.-8. místo. V rozřazovacím utkání jsme narazili na kvalitní tým Klatov. Po velice bojovném utkání, ve kterém jsme jako tradičně doháněli ztrátu několika bodů z první půle, jsme bohužel padli podruhé ve stejný den rozdílem dvou bodů 66:64.

V zápase o 7. příčku, s týmem TG Hanau, jsme si chtěli spravit chuť z předchozích porážek a odjíždět z turnaje s výhrou. To se nám také podařilo, a to především nasazením a koncentrací hráčů od prvních minut, které nám v předchozích utkáních chybělo. Tempo zápasu, které jsme od začátku určovali my, nám zařídilo třetí výhru na turnaji rozdílem dvaceti dvou bodů - 44:22.

Ve volné chvíli jsme s týmem navštívili plavecký bazén, ve kterém kluci zrelaxovali a také si užili zábavu mimo basketbalové hřiště. K turnaji nám poskytl komentář i kapitán týmu Tomáš Voplatek alias Sůša:

„Z pozice kapitána týmu u14 bych chtěl všechny spoluhráče moc pochválit. Všichni jsme se snažili a hráli na maximum, o to víc nás těsné výhry bolely. Mezi zápasy jsme tužili kolektiv, užili si společné bydlení i stravování. Děkujeme trenérům Ondrovi Chlupsovi a Jirkovi Majerikovi, že se nám postarali i o zábavu v mezičase, třeba návštěvou plaveckého bazénu a skvělý koučink. Do týmu skvěle zapadli kluci z kategorie U12 Mára, Bambi, Bubas a Pepan. Dokázali jsme, že se nezalekneme žádného soupeře!“