106_20240219_080227.jpg

Mentální (ne)vyzrálost a cenná lekce

V uplynulém víkendu naši junioři vyjeli za dalšími dvěma zápasy nadstavby B extraligy U19. Dvě utkání, která měla zcela odlišnou podobu, bohužel pro nás obě skončila porážkou.

Po dvou předešlých porážkách na palubovce NH Ostrava a Snakes Ostrava, naše hráče U19 čekaly další dva venkovní zápasy.

V sobotu jsme v okleštěné sestavě (bohužel už skoro tradičně) vyrazili do Pelhřimova s jasným cílem – vybojovat nezbytné vítězství a udržet si šanci na předkolo play off. Nečekali jsme suverénní průběh, jak tomu bylo při prvním střetnutí v Litoměřicích, zároveň jsme ale od začátku věřili, že dokážeme v zápase uspět.

Do utkání jsme vstoupili laxně a bez náboje na obranné polovině. Téměř každý útok soupeře končil košem po jednoduché situaci 1 na 1 a my jsme tak na druhé straně hřiště neustále hráli do pěti dobře postavených obránců. Bez rychlého protiútoku, bez rytmu v přechodové fázi a díky velmi slabé úspěšnosti nejen střelby z pole, ale také z trestných hodů jsme za soupeřem zaostávali dvouciferným rozdílem. Do hry nás vrátila „berlička“ na obranné polovině v podobě zónové obrany. Ve druhé půli tak přišlo výrazné zlepšení našeho herního projevu, přesto jsme byli v neustálém bodovém závěsu. Vždy když jsme se natahovali po vyrovnání jsme se sami potrestali fatální chybou, která většinou znamenala jednoduchý koš soupeře. Nutno vyzdvihnout také individuální výkony hráčů Javanského a Okparaigwe, kteří v těžkých chvílích vzali odpovědnost do svých rukou a dokázali skórovat vynucenou střelou z driblinku. Obrat se tak bohužel nekonal a my jsme v Pelhřimově utržili další porážku.

V neděli náš čekaly papírově silnější Pardubice, se kterými jsme od začátku předváděli vyrovnanou partii (nutno podotknout, že jsme 2. a 4. čtvrtinu dokázali vyhrát). Zodpovědnost při návratu do obrany a zastavování většiny protiútoků soupeře, bojovnost na všech pozicích s fyzicky vyspělejšími soupeři a dobré rozhodování v situacích, kdo je či není střelec, znamenalo přelévání skóre ze strany na stranu.

V poločase jsme do šaten odcházeli dokonce s jednobodovým náskokem. Jednoduché instrukce směrem k exekuci některých útočných systému, souboj v dolním postavení s dominantními pivoty soupeře a snaha udržet tempo v přechodové fázi byly klíčem k úspěchu v druhé půli zápasu, což se nám ve většině případů dařilo. Skóre tak bylo i nadále velmi vyrovnané. Ještě dvě a půl minuty do konce utkání, když jsme zaostávali rozdílem pouhých tří bodů nám plápolal plamínek naděje na překvapivé vítězství. Bohužel tento plamínek jsme sami uhasili, když jsme v rozhodujících situacích nebyli důslední na obranném doskoku (znamenalo pár důležitých bodů soupeře z druhých šancí), nebo jsme naprosto nepochopitelně odevzdali míč soupeři – dokonce pod vlastním košem! 

Navzdory bojovnému a vyrovnanému výkonu, za který junioři zaslouží velikou pochvalu, jsme z utkání odjížděli velice zklamaní... Nevyhrál lepší tým, nýbrž ten mentálně „vyzrálejší“, který vypjatou koncovku lépe zvládl.

Na další vítězství v nadstavbě B tak musíme čekat minimálně tři týdny, kdy nás na domácí palubovce čekají dvě utkání proti NH Ostrava a Snakes Ostrava… Věříme, že utkání dotáhneme do vítězného konce a připravíme si co možná nejlepší postavení pro teď již jisté playout.