28_20220509_073849.jpg

Slavoj na kempu Jr. NBA v Římě

Honza Dvořáček se jako trenér v uplynulém týdnu zúčastnil výběrového kempu mladých nadějí střední a východní Evropy… jak si tuto zkušenost užil se dočtete níže.

Již před dvěma lety jsem byl osloven zástupci CZ.BASKETBALL, jestli bych se nechtěl zúčastnit výběrového kempu v Itálii pod záštitou projektu Jr.NBA. Tehdy s ohledem na nepříznivou situaci v souvislosti s pandemií covid-19 byla akce odložena na neurčito… už jsem ani nedoufal, že by tato nabídka mohla přijít znovu, když mě Jiří Novotný s touto možnosti začátkem února letošního roku opět oslovil. Neváhal jsem a na nabídku jsem s nadšením kývnul.

Spolu se mnou byli jako zástupci ČR vybráni Eliška Košáková (Strakonice) a Jan Broda (Olomouc). S Eliškou se znám z našeho basketbalového kempu a s Honzou jsme si také hned padli do oka, takže jsem věděl, že to bude pro všechny příjemná zkušenost.

Hned po příletu do Říma, jsme byli organizátory akce převezeni na hotel. Zde jsme sice nějakou chvíli čekali na přípravu pokojů, jak jsme ale velice rychle zjistili, slovy našich italských přátel „Relax, no problem, per favore“, nic nebyl problém.

Den po příletu jsme se po snídani ve složení zhruba 20 trenérů a 60 hráčů a hráček přesunuli do sportovního centra klubu Stella Azzurra, který je považován za jednu z nejlepších basketbalových akademií v Evropě. Měli jsme tak možnost nejen kvalitního tréninku/zápasů v nabité konkurenci, ale také příležitost sledovat vyhlášený mládežnický program a jeho zázemí. Všechno zde bylo na jednom místě. Dvě basketbalové haly, jídelna, fyzio a rehabilitace, posilovna, studovna, společenská místnost…prostě vše, co hráči a hráčky tohoto klubu potřebují.

Hlavní program kempu pak probíhal od středy do soboty. Dopoledne jsme spolu s trenéry vedli jednotlivá stanoviště zaměřená například na ballhandling, střelbu, či různé ofensivní a defensivní koncepty mezi nimiž se skupiny dětí v průběhu 1,5h přesouvali. Odpoledne pak probíhala utkání 4 chlapeckých a 4 dívčích družstev. Česká posádka v tomto pohledu určitě nezaostávala, protože se nám všem se svými týmy povedlo probojovat až do finále – vrcholu sobotního programu. V obrovské konkurenci sportovců z více jak 12 evropských zemí jsme s našimi družstvy sice ve finále neuspěli, vložili jsme však do zápasů hráčské i trenérské maximum, takže věřím, že můžeme být s výkony spokojeni. Mimo to jsme měli po zápasech příležitost menší diskuse, které se zúčastnili vybraní hráči NBA (Zaza Pachulia, Ronny Turiaf, Vladimir Radmanović) nebo třeba trenér Minnesoty Timberwolves Ryan Saunders.

Teď už jsme zpět v našich klubech a já věřím, že nás všechny tato skvělá zkušenost obohatila a že budou podobné příležitosti v budoucnu přibývat. Děkuji nejen všem zúčastněným trenérům a hráčům/hráčkám, ale také organizátorům akce a celé federaci CZ.BASKETBALL za šanci reprezentovat naši zemi.

Ahoj Slavoj