5_20220129_223904.jpg

Z mladé pušky k pomyslné pásce

Béčko má za sebou první polovinu sezony, o jejím průběhu a generační obměně jsme se bavili s jeho kapitánem Dominikem Kynzlem.

Dominiku, při pohledu na fotku z mistrovské sezony 2016/17 je vidět, že jste se Štěpánem Hanzlíkem poslední mohykáni z tohoto týmu, béčko prošlo generační obměnou, Kuba Zbroj už válí jen za áčko a ostatní buď v severočeské lize nebo v pražském přeboru a z tebe se stal z nejmladšího člena kapitán týmu. Jaký je podle tebe největší rozdíl mezi družstvem ze sezony 2016/17 a tím letošním?

Jak už je řečeno v otázce, největší rozdíl je určitě právě v generační obměně. V mistrovské sezóně hráli především zkušení hráči, kteří spolu působili v Litoměřicích dlouhou dobu, doplněni o dva náctileté hráče. Letos je to přesně naopak, věkový průměr týmu příliš nepřevyšuje 20 let a šanci dostávají především mladí hráči. Ještě trochu očekávám návrat jednoho matadora, konkrétně Honzy Štěpánka, který nás chodí pravidelně podporovat a trochu z něj cítím, že by si ještě rád hodil, to ale necháme na něm (smích). Avšak filosofie týmu se příliš nezměnila. Pořád se snažíme hrát především sami pro sebe tak, aby nás to bavilo a měli jsme ze hry dobrý pocit. Netíží nás příliš tlak na výsledek, ale spíš to, abychom se vzájemně zlepšovali a basketem se bavili. To je od doby, kdy jsem za béčko začínal stále stejné.

Cílem béčka je taky určitě, aby mladí hráči sbírali zkušenosti s mužským basketbalem, jak bys zhodnotil jejich výkony, přístup a začlenění se do týmu? Ať už současných juniorů z extraligy U19 nebo hráčů, kteří tam končili v sezoně 2019/2020 a kvůli pandemii měli rok pauzu od mistrovských zápasů zrovna v tu snad nejhorší možnou chvíli pro jejich herní rozvoj.

Velmi kladně, hráči obou zmíněných kategorií předvádí dlouhodobě stabilní a kvalitní výkony. Myslím si, že do druhé ligy zapadli tak jak měli a jak bylo očekáváno. Nebyl bych překvapen, kdyby se odehraná minutáž ve 2. lize přenesla i do 1. ligy a někteří pravidelně nastupovali za áčko.
Díky tomu, že většina mladých kluků předvádí velmi dobré výkony, máme vyrovnaný tým, což je naší velkou zbraní. Prakticky v každém zápase máme 4 a více dvouciferných střelců, což je pro soupeře často velký oříšek.
Tým si podle mě sedl, jsem rád, že nemáme jednoho hráče, na kterém je většina hry stavěná, ale stavíme na kolektivním výkonu a věříme jeden druhému.

Kolektivní pojetí hry určitě přijde vhod, až klub za pár týdnů dočasně opustíš. Podělíš se s čtenáři, jaké máš plány na jaro?

Je to tak. V únoru odjíždním na letní semestr studovat do Mariboru do Slovinska. Zápasy v Domažlicích a Klatovech budou mé poslední  za Litoměřice v této sezóně.


Děkuji za rozhovor a doufám, že si z kraje Luky Dončiče kromě spousty vědomostí a zkušeností přivezeš taky inspiraci a po návratu předvedeš v dresu Slavoje Luka Magic, třeba ještě letos v playoff 2. ligy.

Já díky. Playoff si vždycky rád zahraju, uvidíme jaké budou možnosti.