76_20230807_195041.jpg

Rozhovor: Honza Dvořáček nejen o reprezentaci

Po návratu z "dovolenky" a také z ME mladíků U18 jsme konečně vyzpovídali Honzu Dvořáčka, našeho šéftrenéra SCM a asistenta trenéra právě u repre U18.

Co považuješ za svůj největší trenérský úspěch?

Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem vlastně žádného velkého trenérského úspěchu nedosáhl (směje se). Kromě postupu mini kategorií na NF (což je stejně z dlouhodobého hlediska naprosto vedlejší), tak jsem v mládeži žádný republikový nebo mezinárodní výsledek zatím neudělal. Asi nejvíc mě ale potěšila pozvánka do realizačního týmu reprezentace ČR a pak když jsem byl minulý rok jako jeden ze 4 trenérů Evropy vybrán na „GLOBAL CHAMPIONSHIP“ v Abu Dhabi, odkud jsme si všichni odnesli neskutečné zážitky.

Jak dlouho působíš u reprezentace?

U reprezentace aktuálně působím 2 roky.

U jakých reprezentací jsi působil a s jakými trenéry ses potkal?

Moje reprezentační dráha začala u týmu U18 a tam také pokračuje.

Kdybych začal jmenovat všechny trenéry, na které jsem ve svém trenérském působení narazil, tak by tu byl určitě dlouhý seznam… pokud ale mám zmínit zvučná jména světového formátu, pak bych určitě uvedl třeba Andrea Trinchieri, Dirk Bauermann, Aíto García Reneses nebo například Don Showalter.

Jaká je spolupráce se zahraničními trenéry?

Ze zkušenosti z Jr. NBA nebo například z národního týmu si nemohu spolupráci se zahraničními trenéry vynachválit. Ukázalo mi to nejen názorové (basketbalové), ale i společenské či kulturní odlišnosti. Měl jsem možnost spolupracovat s Litevským trenérem BC Žalgiris (který svůj tým až zahlcoval taktickými pokyny), s trenérem Červené Hvězdy Bělehrad (jehož emoce létaly vzduchem jak na horské dráze) či nyní s Torstenem Loiblem u národního týmu (který je skvělým mentorem nejen pro své hráče, ale také pro ostatního členy realizačního týmu)…jednu věc mají všichni stoprocentně společnou – jsou při vedení a řízení svých týmů velikými profesionály.


Jak jde skloubit klubové, reprezentační a rodinné povinnosti?

Na to se musíte zeptat dvou lidí – předsedy našeho klubu a mé přítelkyně (směje se)…říkám to sice s nadsázkou, ale je to částečně pravda. Mě ta práce baví, nevadí mi cestovat, trávit hodiny denně nad basketem, lítat po palubovce, koučovat. Nic z toho by ale nebylo možné bez podpory vedení klubu (Pepy Mayera, teď už Honzy Štěpánka) a samozřejmě mojí rodiny, která je nucena celý ten náročný životní styl tolerovat. Naštěstí nacházím podporu u nich všech.

Víš vůbec kde bydlíš? :-)

Naštěstí mám v Google uloženou polohu s názvem „home“, takže tu cestu najdu odkudkoliv… průšvih bude, až se mi jednou vybije telefon. (směje se)

Trávíš více času doma nebo v hale? :-)

Poslední dvě sezóny určitě víc na hale…

Dá se v tvém případě mluvit o dovolené?

Pokud se jeden a půl dne návštěvy Zadaru a dvě noci ve wellness resortu počítají jako dovolená, pak o ní rozhodně mluvit můžeme… (směje se) Bohužel nic delšího jsem si kvůli nabitému programu okolo národního týmu dopřát nemohl.

Jak probíhají přípravy na nový ročník extraligy U19?

Věřím, že dobře. Se stavbou týmu jsme samozřejmě začali již koncem uplynulé sezóny. Teď už jen dolaďujeme termíny přípravných zápasů a všemožné organizační věci. Letos začínáme o pár dní později, protože jsem si potřeboval od basketu dát alespoň pár dní voraz. Během druhého týdnu v srpnu se však do toho naplno opřeme a kromě náročného tréninkového programu v Litoměřicích nás čeká také soustředění v Polském Walbrzych, kam se osobně moc těším!

Tým máte kompletní?

Ano, jsme kompletní. Bude teď na hráčích, jak se poperou o minutáž v EL U19 pro nadcházející sezónu 23/24.

S jakými vyhlídkami půjdete do nové sezony?

Máme relativně nový, omlazený tým, rozšířený o mnoho hráčů, kteří jsou v U19 prvním rokem, nebo stále působí v kategorii U17. Budeme se muset adaptovat na fyzickou a taktickou vyspělost našich soupeřů. Rozhodně nás čeká spousta práce. Věřím ale, že tvrdou přípravou a týmovým přístupem budeme v EL konkurenceschopní.


Dotazy od fanoušků..

Honza K. : Honzo, budeš v další sezoně pokračovat v A týmu mužů?

S největší pravděpodobností ne. I když vím, že mi ta kompetice bude chybět. Myslím, že je na čase, abych se plně soustředil na trénování.

Petr B. : Kdo je podle tebe TOP hráčem Slavoje?

Podle mě je to božský Kája (Honza Karlovský).

Honza Š.: Jaká je spolupráce s novým klubovým šéfem?

Já si ji nemohu vynachválit. Doposud jsme na vše našli společnou řeč a každý náš nápad/iniciativa (trenérů) si našly porozumění. Honza Štěpánek svou pozici bere naprosto profesionálně a věřím, že budeme s jeho pomocí jako klub i nadále prosperovat.


Honzo, díky za rozhovor a přeji Ti, ať se Ti daří na všech frontách.


dk

#tensknirem

photo: archiv JD